Posts

Shkencëtarët ndërhyjnë në ADN, kurohen dy sëmundje të rënda

Image
Shkencëtarët e Harvardit kanë zbuluar dy teknika të korrigjimit të gjeneve për të rregulluar mutacionet që shkaktojnë sëmundje si fibroza cistike dhe distrofia muskulore. Të dyja këto sëmundje dhe gjysma e çrregullimeve gjenetike tek njerëzit shkaktohen nga mutacionet me probleme. Kjo shpikje e re mund të sjellë korrigjimin e tyre duke kuruar dy sëmundjet mjaft problematike, me anë të ndërhyrjes në ADN dhe ARN, ku kjo e fundit shërben për të transportuar mesazhe gjenetike të përbërë nga proteina.


Sistemet e korrigjimit punojnë në qelizat e gjalla dhe nëse hulumtuesit mund të gjejnë mënyrat e duhura dhe efektive tek njeriu, ato mund të përdoren për të ndryshuar mutacionet që shkaktojnë më shumë se 15,000 sëmundje gjenetike. Të dyja ADN-ja dhe ARN-ja përmbajnë katër komponentë bazë: adeninë, timinë, guaninë dhe citozinë.


Fibroza cistike shkaktohet nga një mutacion gjenetike e trashëguar që çon në prodhimin anormal të mukusit në mushkëri dhe në sistemin e tretjes. Mukoza më e trashë se no…

Kujdes! Këto pesë veprime të përditshme po ju dëmtojnë shëndetin

Image
Ato të cilat konsiderohen si veprime fare të thjeshta, të përditshme dhe të parëndësishme janë më vendimtaret në shëndetin tuaj. Mund t'ju duket sikur këshillat që dëgjoni çdo ditë dihen dhe nuk keni pse kujdeseni për t'i zbatuar, por e keni gabim.

Sot na lejoni t'ju përmendim pesë prej tyre:

1. Celularin ose mos e prekni fare kur jeni në këmbë, ose të paktën drejtoni shpinën. Brenda 100 vitesh, me këtë mënyrë jetese që kanë njerëzit sot, i bie që trupi ynë do të ndryshojë tërësisht në pjesën e shtyllës kurrizore. Do të bëheni si breshka!


2. Kompjuterin, laptopin apo celularin duhet t'i kurseni në darkë. Dihet se në këtë pjesë të ditës gjithçka duhet kursyer, edhe ushqimi. Mos e mbingarkoni mendjen me shumë informacion dhe mos ua drejtoni dritën në mes të errësirës syve! E shihni gocën? U bë me syze nga halli, jo nga qejfi

3. Stërvitja në palestër ju bën mirë, por jo nëse e teproni. Mendohet se 25% e njerëzve të cilët merren me palestër nuk dinë t'i përshtaten trupit t…

Instagram, shton opsionin e ri SONDAZH

Image
Secili do të ketë mundësi të shkruajë pyetjet e tij dhe të përcaktojë përgjigjet. Miqtë do të shohin rezultatet sapo të përgjigjen një sondazhi e madje do të mësojnë se sesi kanë votuar të tjerët.

Muajin e kaluar Snapchat lançoi sondazhet të cilat fituan një popullaritet të lartë në mesin e moshave të reja të platformës.

Instagram po ndjek hap pas hapi me sondazhet e saj brenda historive. Krahas një sticker-i të vendodhjes, përdoruesit mund të shtojnë një sondazh me dy përgjigje dhe ndjekësit tuaj mund tu përgjigjen me një të klikuar.

Secili do të ketë mundësi të shkruajë pyetjet e tij dhe të përcaktojë përgjigjet. Miqtë do të shohin rezultatet sapo të përgjigjen një sondazhi e madje do të mësojnë se sesi kanë votuar të tjerët.
Me sondazhet, Historitë e Instagram do të bëhen më interaktive dhe jo thjeshtë diçka kalimtare.

Një tjetër veçori e publikuar ditën e sotme është kopjimi i ngjyrave nga një objekt për ta përdorur në një tekst brenda fotos. Gjithashtu nivelimi dhe vendosja në qendër…

U dha dy fëmijëve për të ngrënë, por i vrau me një gabim që e bëjmë të gjithë çdo ditë

Image
Një nënë është bërë shkakëtare për vdekjen e fëmijëve të saj.Ajo i ka vrarë fëmijët e saj pa vetëdije duke u dhënë mëngjesin.

Të ditur janë bërë vetëm emrat e fëmijëve Agustin dhe Maria.

Nëna e tyre u kishte dhënë mëngjesin fëmijëve para se të shkonin në shkollë.
Por pas dy orësh nënën e marrin në telefon për t’i thënë se fëmijët e saj ishin në gjendje të rëndë në spital.

Sipas mjekut, fëmijët ishin në gjendje të keqe dhe nuk mund t’i kontrollonte dot ethet e tyre për shkak të një bakteri të quajtur salmonelë.

Ky bakter është i pranishëm në ushqime dhe shkatërron organet e fëmijëve nëse ata konsumojnë ushqime të infektuara.


Pas disa testeve, mjeku arriti në përfundimin se bakteri ishte marrë nga fëmijët në mëngjes.

E ëma kishte përdorur telefonin gjatë kohës që gatuante.
Telefonat përmbajnë baktere që përfundojnë në ushqime dhe kanë pasoja fatale për shëndetin.

Dy fëmijët ndërruan jetë në spital, ndaj tregoni kujdes kur gatuani.

Ja pse nuk duhet të pini kurrë ujë të ftohtë

Image
Pirja e ujit të ftohtë, sidomos gjatë stinës së verës për shumë njerëz konsiderohet e nevojshme. Por a e keni menduar ndonjëherë se uji i ftohtë mund t’i bëjë dëm organizmit?

Sipas ekspertëve të ushqimit, pirja e ujit të ftohtë ndikon në traktin tuaj të tretjes dhe në shumë gjëra tjera negative, transmeton Klan Kosova.

Mësoni më poshtë se cilat janë problemet shëndetësore që shkakton prija e ujit të ftohtë:

Kur pini pije të ftohta, enët e gjakut tkurren, tretja juaj bëhet e kufizuar dhe hidratimi është penguar.

Në vend që të punoni për të tretur ushqimin dhe për të thithur lëndë ushqyese për të krijuar energji, trupi juaj shpenzon energji për të rregulluar temperaturën tuaj. Kjo mund të çojë në humbje të ujit.

Pirja e ujit të ftohtë pas një vakti krijon “mukus” të tepërt në trupin tuaj, gjë që mund të çojë në uljen e funksionit të sistemit imunitar.

Nëse hani ushqim duke pirë pije të ftohta, temperatura e ujit ngurtëson yndyrat nga ushqimet që sapo keni ngrënë dhe trupi nga ana e tij e ka t…